972-732755750+
1-800-333-188

עלי שלכת

קבורה אזרחית במימון המדינה

עוד מאמרים:

כדאי לדעת

מדוע מומלץ להזמין שירותים מראש? על פי נתוני ביטוח לאומי קרוב לשליש מהאוכלוסייה רוכש חלקת קבר בעודם בחיים. עם זאת, חלק ניכר אינם מודעים לכך

הנפקת תעודת פטירה

תהליך הנפקת תעודת פטירה מתחיל מהוצאת הודעת פטירה שהיא למעשה מסמך החתום על ידי רופא הקובע את מותו של המנוח. הודעה זו מהווה מסמך חיוני

הוצאת תעודת פטירה

הודעת פטירה, אותה מקבלים לידיהם בני משפחתו או קרוביו של המנוח, היא למעשה מסמך מטעם בית החולים ובאישור רופא הקבוע את מותו של האדם. תעודת

דברים שכדאי לדעת על קבורה אזרחית

קבורה אזרחית, הידועה גם בשם קבורה חילונית או קבורה אלטרנטיבית, מתקיימת במקרים רבים בבתי קברות המיועדים מראש לצרכי קיום הליכי קבורה בעלי אופי חילוני- אזרחי,

שיתוף:

הידעתם? בישראל נהוגה קבורה אזרחית במימון המדינה

 למי שמבקש להיקבר בטקס אזרחי במימון המדינה, ולא ידע מה זה אומר – הנה כמה תשובות שיעשו לכם סדר

בשנת 1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית, המאפשר לאזרחי ישראל לבחור קבורה וטקס אזרחי במטרה להיפרד מן העולם לפי השקפת עולמם. החוק הוסיף וקבע כי בתי עלמין אזרחיים יהיו באזורי הארץ השונים ומרחקים סבירים ביניהם. 26 שנים חלפו מאז נחקק החוק אולם עד היום לא יושם החוק כראוי.

בישראל פועלים כ-800 בתי עלמין יהודיים, אך אף לא אחד מהם מיועד לקבורה חילונית. בעשרות בתי עלמין מוקצות חלקות לקבורה אזרחית בבתי העלמין הדתיים, אבל מדובר במצב בעייתי שכן ישנם אזורים רבים בארץ – בראש ובראשונה אזור ירושלים רבתי – שלתושביהם אין מענה בדמות בית עלמין אזרחי במרחק סביר. בנוסף, המידע על קבורה אזרחית באופן כללי וקבורה אזרחית במימון המדינה בפרט – אינו נגיש, בניגוד שהמידע אודות קבורה אורתודוכסית נגיש לציבור ללא כל חסם.

קבורה אזרחית, עלי שלכת

מבקר המדינה התריע בשנים האחרונות כי המדינה השקיעה סכומים מועטים בלבד לצורך הקמת בתי עלמין אזרחיים. בית העלמין היחיד שהוקם במלואו מכספי המדינה הוא בבית העלמין בבאר שבע. יתר בתי העלמין האזרחיים הוקמו על ידי רשויות מקומיות, חברות מסחריות או חברות קדישא. מטבע הדברים, היכולת הפיננסית של עמותות העוסקות בקבורה אזרחית להקים ולתפעל בית עלמין אזרחי על חשבונן אינה קיימת, וכעת נדרשת המדינה לסייע במימון הקמת בתי עלמין אזרחיים.

הדרישה מגיעה מצד ארגונים רפורמיים שמפעילים לחץ על הממשלה, אבל נראה שכל זה קורה הרחק מעיניו של הציבור – שכלל לא מודע לכך שזכותו נרמסת באופן תדיר מזה עשרות שנים. למי שמבקש להיקבר בטקס אזרחי במימון המדינה, ולא ידע מה זה אומר – הנה כמה תשובות שיעשו לכם סדר.

מהי בעצם קבורה אזרחית ולמי היא מיועדת?

קבורה אזרחית בישראל היא למעשה כל קבורה המתבצעת על פי השקפת העולם והאמונה של המנוח ובני משפחתו. לא מדובר בהכרח בקבורה חילונית ובהחלט ניתן לכלול בטקס ההלוויה רכיבים דתיים מכל סוג וזרם. יש לא מעט סיבות בגינן ישראלים פונים לקבורה אזרחית, אבל העיקריות שבהן הן הימנעות מרצון או מכורח, מקבורה הלכתית. כמו כן, נפטרים שאינם יהודים או משתייכים לדת המוכרת בישראל – לא יוכלו להיקבר בטקס אורתודוקסי.

מי רשאי לבצע קבורה אזרחית בישראל?

לא הרבה ישראלים יודעים, אבל האחריות על תהליך הקבורה לא נמצאת בידיים של חברה קדישא לבדה. בישראל פועלות לא מעט חברות קבורה, אשר קיבלו היתר לעשות כן מהמוסד לביטוח לאומי והמשרד לשירותי דת, בראשן חברת עלי שלכת, שהיתה הראשונה לקבל היתר לקבורה אזרחית בישראל.

קבורה אזרחית, עלי שלכת

האם דמי קבורה של המוסד לביטוח לאומי מכסים גם קבוצה אזרחית?

גם כאן שורר בלבול בציבור. המוסד לביטוח לאומי משלם את הוצאות הקבורה במלואן על ידי העברת תשלום ישירות לחברת הקבורה, שאחראית גם על הקצאת חלקה לקבורה, טיפול בנפטר והעברתו למקום הקבורה.

ומי שמחפש שירותים נוספים הקשורים לקבורה אזרחית?

מנעד השירותים של חברת עלי שלכת כולל ייעוץ והכוונה מלאים משלב המפגש הראשוני עם הלקוח בעודו בחיים ועד לרגע בו מתממשים כל רצונותיו בצורה הטובה ביותר.
מעטפת השירותים המלאה שאנו מציעים, כוללת: סיוע בתכנון מעמד הפרידה כפי שאתם הייתם רוצים שישקף את אורח חייכם, סיוע בבחירת מצבה במידת הצורך, קבלת ייעוץ משפטי בכתיבת צוואות, מס ועזבונות, סיוע בארגון, ימי זיכרון והנצחה היכן שתבחרו ועוד שירותים נוספים שיחסכו לכם את ההתמודדות עם הבירוקרטיה.

איך יוצרים איתנו קשר?
אנחנו כאן 24/7 כדי להשיב, ללוות ולייעץ. פרטינו:

ניתן גם להשאיר את פרטיכם ואנחנו ניצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.

או

השאירו פרטים:

קטלוג עד לביתכם!

הקטלוג המקיף והמלא של עלי שלכת עם כל התשובות לשאלות שלכם בכל מה שקשור לקבורה האזרחית בישראל

זיכרונות של הלב

מה זה אבל?
איך מסבירים מוות?

איך מכילים תחושת אובדן? מה עושים כשרוצים לבכות? איך להכיל בדידות וגעגוע? איך מתמודדים עם עצבות, ייאוש או כעס? ספר ילדים חדש נותן את המענה המקיף ביותר לשאלות, מחשבות ומכאובים המלווים ילדים בעת פטירה של אדם קרוב.

דילוג לתוכן