972-732755750+
1-800-333-188

עלי שלכת

קבר פתוח

עוד מאמרים:

קבורה אזרחית, עלי שלכת

קבורה אזרחית במימון המדינה

הידעתם? בישראל נהוגה קבורה אזרחית במימון המדינה  למי שמבקש להיקבר בטקס אזרחי במימון המדינה, ולא ידע מה זה אומר – הנה כמה תשובות שיעשו לכם

כדאי לדעת

מדוע מומלץ להזמין שירותים מראש? על פי נתוני ביטוח לאומי קרוב לשליש מהאוכלוסייה רוכש חלקת קבר בעודם בחיים. עם זאת, חלק ניכר אינם מודעים לכך

הנפקת תעודת פטירה

תהליך הנפקת תעודת פטירה מתחיל מהוצאת הודעת פטירה שהיא למעשה מסמך החתום על ידי רופא הקובע את מותו של המנוח. הודעה זו מהווה מסמך חיוני

הוצאת תעודת פטירה

הודעת פטירה, אותה מקבלים לידיהם בני משפחתו או קרוביו של המנוח, היא למעשה מסמך מטעם בית החולים ובאישור רופא הקבוע את מותו של האדם. תעודת

שיתוף:

בפעם האחרונה שמדינת ישראל נאלצה להתמודד עם קבורה ארעיתהמונית, הייתה בתקופת מלחמת יום הכיפורים, במהלכה איבדו את חייהם למעלה מ-2,000 איש, ממיטב בנינו ובנותינו. עוד במהלך ימי הקרבות העזים והעקובים מדם, החליטה מדינת ישראל על הקמתם של בתי קברות ארעיים בהם נקברו חללי המלחמה. בתי הקברות הארעיים הוקמו באזורים שונים ברחבי הארץ, וברוב המקרים, טקסי הקבורה התקיימו ללא נוכחות של בני משפחות החללים ברוב המקרים.העתקת מקום קבורתו של אדם מתאפשרת רק כשנה לאחר הבאתו לקבורה.

החל בקיץ 1974, מבצע צבאי רחב היקף, שמטרתו הייתה להוביל את ארונות החללים מבתי העלמין הארעיים אל מקום קבורת קבע, בהתאם לדרישות בני משפחות החללים.

שיירות של קומנדקרים צה"ליים, נשאו בשלהי קיץ 1974, ארונות חללים עטופים בדגלי המדינה, ממקום קבורתם הארעי אל בתי העלמין הצבאיים בכל רחבי המדינה. המחזות קורעי הלב של משפחות החללים, האבל הכבד שירד על כלל תושבי המדינה והזיכרון הצרוב בדם של תוצאות המלחמה, כל אלו ועוד היו חלק בלתי נפרד מהסדר היומי של מדינת ישראל באותה תקופה, סדר יום שהוביל בסופו של דבר להחלפת הממשלה שכיהנה במהלך ימות המלחמה, ולהתפטרותם של רבים מבכירי הצמרת המדינית והצבאית במדינת ישראל.

קבר אחים פתוח?

חשוב לציין, שמלחמת יום הכיפורים התרחשה בזמנים בהם התקשורת הישראלית והציבור הישראלי לא היו מודעים להיקף המחדלים שהתרחשו באותה העת, וגם היום, כ-40 שנה לאחר המלחמה, עדיין נחשפים פרוטוקולים מישיבות ממשלה שהתקיימו בימים המקדימים לפרוץ הקרבות, החושפות את שאננותם של בכירי הצמרת הביטחונית והמדינית במדינת ישראל.

גם ההחלטה על הקמת בתי עלמין ארעיים, ויתרה מכך, גם דבר היוודעם של המספר הכולל של הנופלים בקרבות, נודעו רק בדיעבד לכלל בית ישראל ולמשפחות החללים, דבר שהעצים והגביר את תחושות הזעם של הציבור כלפי קברניטי המדינה.

כיום, בשנת ה-40 לפרוץ מלחמת יום הכיפורים, רבים מאנשי התקשורת הישראלית חרטו על דגלם את "זכות הציבור לדעת", ועושים הכול על מנת ליידע את הציבור הישראלי בדבר כל החלטה או קביעה הנוגעת לחיי כלל אזרחי המדינה.

אך עם כל הקדמה הטכנולוגית ועם כל ערוצי התקשורת הקיימים כיום, עדיין עולה התהייה, מה יקרה אם תפרוץ מלחמה גרעינית באזורנו אשר תוביל למאות ואלפי הרוגים? מה יקרה כאשר תתרחש במדינת ישראל רעידת אדמה קטלנית שתוביל למספר חסר תקדים של הרוגים? האם גם במקרים אלו ננהג כפי שנהגו שלטונות המדינה במלחמת יום הכיפורים? האם נראה שנית קבורה ארעית בישראל?

או

השאירו פרטים:

קטלוג עד לביתכם!

הקטלוג המקיף והמלא של עלי שלכת עם כל התשובות לשאלות שלכם בכל מה שקשור לקבורה האזרחית בישראל

זיכרונות של הלב

מה זה אבל?
איך מסבירים מוות?

איך מכילים תחושת אובדן? מה עושים כשרוצים לבכות? איך להכיל בדידות וגעגוע? איך מתמודדים עם עצבות, ייאוש או כעס? ספר ילדים חדש נותן את המענה המקיף ביותר לשאלות, מחשבות ומכאובים המלווים ילדים בעת פטירה של אדם קרוב.

דילוג לתוכן