השליטה בחיים עד הנשימה האחרונה

השליטה בחיים עד הנשימה האחרונה

הבשורה הקשה שמקבלים החולה ובני משפחתו כי המוות בלתי נמנע, היא תחילתו של מסע נפשי קשה, רגע של חוסר אונים, כאב וצער. ניגוד מוחלט לתחושה של שליטה במצב.

בכל שלב בחיים, שליטה מעניקה ביטחון, רוגע ושלווה. אין סיבה שחולים סופניים יוותרו על כך, זאת באמצעות תכנון פרידתם מהעולם ובקשות לימים שאחרי. ההשלכות החיוביות על מצבם הנפשי משמעותיות. גם המשפחה חשה הקלה.

כאשר אדם נמצא על ערש דווי, נושאים בלתי פתורים מכניסים אותו לחוסר שקט ולתחושת החמצה. מצב רוחו ירוד וסביבתו הקרובה מושפעת מכך.

פעמים רבות נושאים נותרים פתוחים ובלתי פתורים בגלל חוסר ידע לגבי זכויות ונהלים בנושאי קבורה, אבלות ותחומים נלווים. לכן חובה להעביר באופן מסודר את המידע המלא לחולה ולמשפחתו.

תכנון מוקדם ומוקפד של רגע הפרידה מהעולם בנושאי קבורה ואבלות וסגירת קצוות בנושאים אישיים-משפחתיים, מותיר לחולה את השליטה בחייו, שקט נפשי ושלווה בשל הידיעה כי לא רק צוואתו הפיננסית תתקיים, אלא גם צוואתו הרוחנית, וכל בקשותיו תתממשנה במלואן, ללא מתח או דוחק זמנים שיופעלו על משפחתו האבלה.

התכנון המוקדם מקל על המשפחה להתמקד ברגעים הקשים בדבר החשוב באמת – האבל, ולהתמודד טוב יותר עם האבדן.

טיפול פסיכולוגי לא נועד רק כדי לסייע במשבר שנובע מהבשורה הקשה. יש לבנות מערך שיצייד את החולה בכלים שיותירו אותו אדם חיוני ששולט בחייו עד יומו האחרון. כל אדם ראוי לשקט נפשי, שלווה ולתחושה של זקיפות קומה גם ברגעיו האחרונים.

נגישות
למעלהעלה