קבר פתוח

קבר פתוח

בפעם האחרונה שמדינת ישראל נאלצה להתמודד עם קבורה ארעיתהמונית, הייתה בתקופת מלחמת יום הכיפורים, במהלכה איבדו את חייהם למעלה מ-2,000 איש, ממיטב בנינו ובנותינו. עוד במהלך ימי הקרבות העזים והעקובים מדם, החליטה מדינת ישראל על הקמתם של בתי קברות ארעיים בהם נקברו חללי המלחמה. בתי הקברות הארעיים הוקמו באזורים שונים ברחבי הארץ, וברוב המקרים, טקסי הקבורה התקיימו ללא נוכחות של בני משפחות החללים ברוב המקרים.העתקת מקום קבורתו של אדם מתאפשרת רק כשנה לאחר הבאתו לקבורה.

החל בקיץ 1974, מבצע צבאי רחב היקף, שמטרתו הייתה להוביל את ארונות החללים מבתי העלמין הארעיים אל מקום קבורת קבע, בהתאם לדרישות בני משפחות החללים.

שיירות של קומנדקרים צה"ליים, נשאו בשלהי קיץ 1974, ארונות חללים עטופים בדגלי המדינה, ממקום קבורתם הארעי אל בתי העלמין הצבאיים בכל רחבי המדינה. המחזות קורעי הלב של משפחות החללים, האבל הכבד שירד על כלל תושבי המדינה והזיכרון הצרוב בדם של תוצאות המלחמה, כל אלו ועוד היו חלק בלתי נפרד מהסדר היומי של מדינת ישראל באותה תקופה, סדר יום שהוביל בסופו של דבר להחלפת הממשלה שכיהנה במהלך ימות המלחמה, ולהתפטרותם של רבים מבכירי הצמרת המדינית והצבאית במדינת ישראל.

קבר אחים פתוח?

חשוב לציין, שמלחמת יום הכיפורים התרחשה בזמנים בהם התקשורת הישראלית והציבור הישראלי לא היו מודעים להיקף המחדלים שהתרחשו באותה העת, וגם היום, כ-40 שנה לאחר המלחמה, עדיין נחשפים פרוטוקולים מישיבות ממשלה שהתקיימו בימים המקדימים לפרוץ הקרבות, החושפות את שאננותם של בכירי הצמרת הביטחונית והמדינית במדינת ישראל.

גם ההחלטה על הקמת בתי עלמין ארעיים, ויתרה מכך, גם דבר היוודעם של המספר הכולל של הנופלים בקרבות, נודעו רק בדיעבד לכלל בית ישראל ולמשפחות החללים, דבר שהעצים והגביר את תחושות הזעם של הציבור כלפי קברניטי המדינה.

כיום, בשנת ה-40 לפרוץ מלחמת יום הכיפורים, רבים מאנשי התקשורת הישראלית חרטו על דגלם את "זכות הציבור לדעת", ועושים הכול על מנת ליידע את הציבור הישראלי בדבר כל החלטה או קביעה הנוגעת לחיי כלל אזרחי המדינה.

אך עם כל הקדמה הטכנולוגית ועם כל ערוצי התקשורת הקיימים כיום, עדיין עולה התהייה, מה יקרה אם תפרוץ מלחמה גרעינית באזורנו אשר תוביל למאות ואלפי הרוגים? מה יקרה כאשר תתרחש במדינת ישראל רעידת אדמה קטלנית שתוביל למספר חסר תקדים של הרוגים? האם גם במקרים אלו ננהג כפי שנהגו שלטונות המדינה במלחמת יום הכיפורים? האם נראה שנית קבורה ארעית בישראל?

נגישות
למעלהעלה