972-732755750+
1-800-333-188

עלי שלכת

מבט יהודי חיובי על שריפת גופה

עוד מאמרים:

קבורה אזרחית, עלי שלכת

קבורה אזרחית במימון המדינה

הידעתם? בישראל נהוגה קבורה אזרחית במימון המדינה  למי שמבקש להיקבר בטקס אזרחי במימון המדינה, ולא ידע מה זה אומר – הנה כמה תשובות שיעשו לכם

כדאי לדעת

מדוע מומלץ להזמין שירותים מראש? על פי נתוני ביטוח לאומי קרוב לשליש מהאוכלוסייה רוכש חלקת קבר בעודם בחיים. עם זאת, חלק ניכר אינם מודעים לכך

הנפקת תעודת פטירה

תהליך הנפקת תעודת פטירה מתחיל מהוצאת הודעת פטירה שהיא למעשה מסמך החתום על ידי רופא הקובע את מותו של המנוח. הודעה זו מהווה מסמך חיוני

הוצאת תעודת פטירה

הודעת פטירה, אותה מקבלים לידיהם בני משפחתו או קרוביו של המנוח, היא למעשה מסמך מטעם בית החולים ובאישור רופא הקבוע את מותו של האדם. תעודת

שיתוף:

" וְאָנכִי עָפָר וָאֵפֶר "

(בראשית יח/כז)

יאיר רוטקוביץ'

הכותב עורך טקסי הלוויה חילוניים

www.tkasim.org.il

 

שטחים פתוחים – כשרות יהודית אקולוגית

מדי שנה נפטרים בישראל כ 35,000 בני אדם, שלקבורתם נדרשים בין 150 ל 170 דונם. רק אוכלוסיית אזור המרכז המונה כיום כ 2 מיליון איש תזדקק ל 24,000 דונם בסך הכל. (כולל שטחי הפרדה ושירות) . ארץ האבות, בדורות הבאים, ראוי לה להיות יותר מעיר אורבנית עשנה ובית קברות אחד גדול.

"ראה את מעשה האלהים כי מי יוכל לתקן את אשר עותו"
בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את אדם הראשון
נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו:
ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי בשבילך בראתי
תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך.
מדרש קהלת רבה ז

משאב הקרקע אין לו רק ערך של נדל"ן עובר לסוחר. שטחים פתוחים במדינת ישראל הולכים ונעלמים, הערך על שמירתם הינו ערך רוחני ציוני יהודי.
על השחתת רכוש כותב גדול פוסקי ההלכה, הרמב"ם:

כל המשבר כלים, וקורע בגדים, והורס בניין, וסותם מעיין, ומאבד מאכלות דרך השחתה עובר ב"לא תשחית" (דברים כ,יט);

משנה תורה, הלכות מלכים, פרק ו/יד.

והשחתת הקרקע הפתוחה על אחת כמה וכמה. וכבר נכתב הרבה על קוצר הראות באי שמירה על חוקי שמירת הטבע, והורשת ארץ צפופה וחסרת מעוף לדורות הבאים.

 

איסור הקמת מצבה.

 

אמר רבן שמעון בן גמליאל: אין עושין נפשות {= מצבות } לצדיקים דבריהם הן זכרוניהם.

בראשית רבה פרשה פב

זכרו של אדם היא מורשתו. עד שאמר רבן שמעון בן גמליאל שלא(!) מקימים מצבה לחכם. כי חוכמתו היא היא הירושה. ההקשרות הפיסית למצבה אינה נכונה. אומנם הלכה זו נדחקה ונסתרה במשך הדורות והוכח הצורך ההלכתי להקמת מצבה, אולם, יש צורך חיוני להעלות גישה זו מארץ המילים המתות ולתת חיים מחודשים.

השואה – היטלר על שריפת הגופות:

הפולמוס בנושא שריפת גופות אדם, הינו טבעי בשיח יהודי לאחר השואה, וכאן מדהימה העדות של היטלר עצמו על שריפת גופות היהודים, הענין מצטייר באופן מצמרר ומחריד, כענין טכני של יעילות הרשע :

( מעדותו של קורט גרשטיין, מהנדס בשירות הס"ס על מחנה ההשמדה בלזץ'.

ניתנה ב 26 למאי 1945 )

… בלובלין חיכה לנו ס"ס גרופנפיהרר גלובוצניק, הוא אמר: זהו אחד העניינים הסודיים ביותר הקיימים, אולי הסודי ביותר. כל המדבר עליו יומת ביריה מיד…

הפיהרר והימלר שהיו כאן ב 15 באוגוסט, שלשום, הורו, שאני אישית אלווה את כל האנשים המבקרים במתקנים. על כך הגיב פרופ' פאננשטיל: אולם מה אמר הפיהרר ?

גלובוצניק… ענה: יש לבצע את כל המבצע מהר יותר, הרבה יותר מהר.

על כך העיר מנהל אגף ממשרד הפנים, ד"ר הרברט לינדן : האם לא היה טוב יותר לשרוף את הגופות, במקום לקבור אותן ? אולי יחשוב דור אחר, אחרת על העניין ?

גלובוצניק הגיב: אבל רבותי, אם אי-פעם יבוא אחרינו דור פחדן ורכרוכי כל כך, שלא יבין את מפעלנו הטוב, הרצוי כל כך וההכרחי, אזי רבותי היה כל הנציונאל-סוציאליזם לשווא, להפך, צריך היה לקבור [עם הגופות] לוחות ברונזה, עליהם ייכתב שאנחנו היינו אלה שהיה להם האומץ להוציא לפועל מפעל עצום זה.

על כך אמר היטלר: כן, גלובוצניק הטוב שלי, זוהי המלה וזו גם דעתי.

למחרת נסענו לבלזץ'

השואה בתיעוד, מבחר תעודות על חורבן יהודי גרמניה ואוסטריה פולין וברית המועצות,

הוצאת יד ושם (תשל"ח).

הנאצים, משמידי היהודים שרפו גופות כן, זה נכון. אך הדרך והטכניקה של הרצח השתנו ממקום למקום. אל מול עינייהם היו הסתרת ראיות ויעול ההשמדה. ותו לא. יהיה זה לא נכון ומטעה, גם בקרב העם היהודי, להשתעבד לתפיסה שכל שריפת גופה נושאת משמעות של מחיית זכר האנוש באופן מכוון ומרושע.

ביטול גמור ומוחלט

" וְאָנכִי עָפָר וָאֵפֶר " אל מול " בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם "

עצת החסידים הייתה שבחייו אדם יחזיק בשתיי קצות המקל… וישמור על מתח קיומי בריא וראוי. התחושה שבשבילו נברא העולם תוביל אותו לפעלתנות ויצירה, והתחושה שהוא רק עפר ואפר תוביל אותו לצניעות והכרה במגבלותיו.

ולאחר מותו ?

נראה שראוי לו להגיע לביטול סופי של עָפָר... ואולי יותר מוחלט של אֵפֶר.

או

השאירו פרטים:

קטלוג עד לביתכם!

הקטלוג המקיף והמלא של עלי שלכת עם כל התשובות לשאלות שלכם בכל מה שקשור לקבורה האזרחית בישראל

זיכרונות של הלב

מה זה אבל?
איך מסבירים מוות?

איך מכילים תחושת אובדן? מה עושים כשרוצים לבכות? איך להכיל בדידות וגעגוע? איך מתמודדים עם עצבות, ייאוש או כעס? ספר ילדים חדש נותן את המענה המקיף ביותר לשאלות, מחשבות ומכאובים המלווים ילדים בעת פטירה של אדם קרוב.

דילוג לתוכן