972-732755750+
1-800-333-188

עלי שלכת

מנוחה נכונה עשרה כללים לכתיבת צוואה

עוד מאמרים:

קבורה אזרחית, עלי שלכת

קבורה אזרחית במימון המדינה

הידעתם? בישראל נהוגה קבורה אזרחית במימון המדינה  למי שמבקש להיקבר בטקס אזרחי במימון המדינה, ולא ידע מה זה אומר – הנה כמה תשובות שיעשו לכם

כדאי לדעת

מדוע מומלץ להזמין שירותים מראש? על פי נתוני ביטוח לאומי קרוב לשליש מהאוכלוסייה רוכש חלקת קבר בעודם בחיים. עם זאת, חלק ניכר אינם מודעים לכך

הנפקת תעודת פטירה

תהליך הנפקת תעודת פטירה מתחיל מהוצאת הודעת פטירה שהיא למעשה מסמך החתום על ידי רופא הקובע את מותו של המנוח. הודעה זו מהווה מסמך חיוני

הוצאת תעודת פטירה

הודעת פטירה, אותה מקבלים לידיהם בני משפחתו או קרוביו של המנוח, היא למעשה מסמך מטעם בית החולים ובאישור רופא הקבוע את מותו של האדם. תעודת

שיתוף:

אין בכתוב כאן להוות יעוץ משפטי כלשהו מטעם עלי שלכת.

אין בו כדי להוות חוות דעת משפטית או מקצועית מכל מין וסוג שהוא. לייעוץ משפטי – אנא פנו למשרד עורכי דין מתאים.

כשאדם מתכנן את דרכו האחרונה המלצתנו היא כי יקדיש מחשבה  למעמד הפרידה עצמו. יעוץ ובניית טקס מעמד פרידה מותאם אישית, הינו גולת הכותרת הייחודית שעלי שלכת מספקת.

אנו נשמח לעזור, לייעץ ולהנחות בתחום צוואתו הרוחנית של האדם, מעבר לצוואתו החומרית.

בעניין צוואה חומרית, הרשו לנו להמליץ לקרוא את המאמר הבא:

מנוחה נכונה

עשרה כללים לכתיבת צוואה

עו״ד בני דון-יחייא

1. אם אין לכם רכוש, או שרכושכם מועט, ככל הנראה לא נחוצה לכם צוואה. בדרך כלל, אנשים צעירים אינם זקוקים לצוואה.

2. מרבית האנשים פונים לעורך דין כדי שיכין להם צוואה, אבל ניתן לערוך צוואה כשרה גם ללא עורך דין: להדפיס לבד את הצוואה. שני עדים, שאינם יורשים, חייבים לחתום בסופה. אפשרות נוספת: לכתוב צוואה בכתב ידו של המוריש, שגם יכתוב את התאריך וכמובן יחתום עליה.

3. כשאין צוואה, בן הזוג הנותר בחיים יורש מחצית מכל הרכוש של הנפטר, גם זה שנצבר לפני הנישואים. המחצית השנייה תחולק בין ילדי המנוח בחלקים שווים ביניהם. אם ברצונכם לקבוע הסדר שונה – עליכם לכתוב צוואה.

4. אם אתם מעוניינים כי רכושכם יעבור רק לבן הזוג הנותר בחיים, כדי שהילדים לא יציקו לו בדרישה לקבל את חלקם בעיזבון, כדאי לכתוב צוואה ולהוריש את הרכוש רק לבן הזוג. רצוי לכלול בצוואה הוראת ״יורש אחר יורש״ הקובעת, כי לאחר פטירת בן הזוג – החלק שירש מהמנוח יעבור לילדים.

5. תכופות תומכים ההורים כספית בילדים (מממנים לימודים, עוזרים לרכוש דירה וכדומה). בצוואה ניתן לאזן באופן צודק את הרכוש המשפחתי ולהורות כי ילד שלא קיבל כסף בחיי הוריו, יקבל כמו אחיו לאחר פטירתם.

 6. אם בני הזוג פרודים או מצויים בהליכים משפטיים, מומלץ לערוך צוואה. החוק אינו מתחשב במצב היחסים בין בני הזוג ולא בקיום הליכים משפטיים ביניהם: באין צוואה – בן הזוג יירש.

7. גרוש (או גרושה) שנישא מחדש או שחי עם בן זוג כידוע בציבור חייב לחשוב על כתיבת צוואה אם רצונו שרק ילדיו ירשו אותו, ולא בן הזוג החדש. ידוע בציבור יורש את בן זוגו שהלך לעולמו כאילו היו נשואים זה לזו (בתנאי שאף  אחד מהם לא היה נשוי בעת הפטירה).

8. שינוי צוואה או ביטולה נעשה על ידי כתיבת צוואה חדשה, המבטלת מעצמה כל צוואה קודמת. דרך אחרת לביטול צוואה: קריעתה.

9. אם יש רכוש רב או מורכב, ואתם חוששים ממאבקי היורשים, תוכלו לבקש למנות אדם מסוים כמנהל עזבונכם, שיטפל בעיזבון  בבוא היום ויפעל לחלוקתו בין היורשים לפי הוראות הצוואה. אבל לבית המשפט יש שיקול דעת לא למנות אותו אדם כמנהל עיזבון.

10. מקובל למסור עותקים מהצוואה לקרובי המשפחה או לידידים, שיידעו להוציא אותה מהמגירה בבוא היום כדי לפתוח בהליכים לקיום הצוואה. מי שחושש שאיש לא יידע כי הותיר צוואה – יפקיד אותה במשרד רשם הירושות.

עו"ד בני דון-יחייא הוא מומחה לדיני משפחה וירושה. כתב 8 ספרים בתחום עיסוקו. מנהל את פורום דיני משפחה באתר "תפוז" מגיש תוכניות רדיו אחדות. מעלה שני מופעים הומוריסטיים: "טובים השניים" על זוגיות ו"צחוק הגורל"  על הומור יהודי.

אם ברצונכם לכתוב צוואה בקלות אנו יכולים להמליץ לכם על מערכת אינטרנטית שפותחה על בסיס המאמר הנ"ל

המערכת תנחה אותכם שלב אחר שלב בכתיבת טיוטת הצוואה לרכושכם באופו קל ופשוט

או

השאירו פרטים:

קטלוג עד לביתכם!

הקטלוג המקיף והמלא של עלי שלכת עם כל התשובות לשאלות שלכם בכל מה שקשור לקבורה האזרחית בישראל

זיכרונות של הלב

מה זה אבל?
איך מסבירים מוות?

איך מכילים תחושת אובדן? מה עושים כשרוצים לבכות? איך להכיל בדידות וגעגוע? איך מתמודדים עם עצבות, ייאוש או כעס? ספר ילדים חדש נותן את המענה המקיף ביותר לשאלות, מחשבות ומכאובים המלווים ילדים בעת פטירה של אדם קרוב.

דילוג לתוכן