972-732755750+
1-800-333-188

עלי שלכת

שריפת גופות – רקע

"וְאָנֹכִ֖י עָפָ֥ר וָאֵֽפֶר…"

חברת "עלי שלכת" החלה את פעילותה בתחום שירותי האופרה (שריפת גופה) בשנת 2003 בחקר מעמיק של משמעויות ומגמת שירותי האופרה בעולם, ההיבטים החוקיים במדינת ישראל, ההשלכות בנושא איכות הסביבה ועוד. לאחר ניתוח מעמיק של תוצאות מחקרינו החלטנו להניע קדימה את פרויקט הקמת האופרה (משרפה) העברית הראשונה במדינת ישראל, וזאת כחלק מתפיסת עולמינו כמובילי תחום דרכו האחרונה של אדם במדינת ישראל, על כל משמעויותיה.

במהלך העשור האחרון נוכחנו לגלות ביקוש הולך וגובר לשירותי אופרה בקרב אלפי אנשים אשר בחרו בתהליך זה, ומאות נוספים שכבר הזמינו את שירותי האופרה בעודם בחיים.
תהליך האיפרור מתבצע במתקן יעודי בעל טכנולוגיה מתקדמת אשר יובא במיוחד מארה"ב לישראל. המתקן ידידותי לסביבה, עומד בתקני איכות הסביבה המחמירים ביותר ואינו פולט חומרים מזהמים. התהליך עצמו הינו ירוק לחלוטין. קיימות אפשרויות בחירה רבות באשר לטיפול באפר, כל אדם או משפחה יכולים לבחור בין קבורת האפר, פיזורו, שמירתו ועוד.
לכל אדם סיבותיו לבחירתו בדרך האחרונה האישית שלו, אך הסיבות הנפוצות ביותר לבחירה בשריפת גופות הינן: פילוסופיה אישית / רוחנית, פשטות ונוחות, חיסכון כלכלי, פלורליזם דתי, גלובליזציה (ניתן להעביר אפר ממדינה למדינה בקלות יתרה), אידאולוגיה אקולוגית וכמובן מצוקת קרקעות.
צפו בסרטון:

תוכנית "המקצוענים", 2011,
עם שירה פליקס – ראיון עם אלון נתיב, מנכ"ל עלי שלכת.

עלי שלכת- בית לוויות הערוך לטיפול בכל צורך או בקשה הקשורה לדרכו האחרונה של אדם.

אופרה מפורסמים

על פי ההיסטוריון הבריטי פול ג’ונסון, אשר כתב את ההיסטוריה של המאה ה 20 – שלושה אישים בני המאה ה-19 השפיעו יותר מכל על המאה ה 20- שלושת האישים, במקרה או שלא, כולם יהודים: זיגמונד פרויד, אלברט איינשטיין וקרל מרקס. שניים מתוך השלושה בחרו באוֹפְרה.

יהודים מפורסמים נוספים בחרו בדרכם האחרונה בדרך האוֹפְרה רוברט אופנהיימר, ארתור רובינשטיין, הרפו מרקס, אתל מרמן, עדי, טלמור, איימי ווינהאוס רומן גארי, פיטר סלרס, פול ניומן, גרי בילו. אלישע שפיגלמן, רונה רמון ועוד רבים.

מפורסמים רבים נוספים, שאינם יהודים, בחרו בדרך זו גם כן ג’ון קנדי, ג’ון לנון, מאריה קאלאס, ג’ורג’ ברנרד שואו, רודיארד קיפלינג ג’ורג. הריסון, אלכסנדר פלמניג, דיוויד בואי, המפרי בוגארט, קרל לגרפלד, פרדי מרקיורי ועוד רבים וטובים.

חברת עלי שלכת החלה את פעילותה כאמור בשנת 2004.
פעילו שהחלה בחקר מעמיק של משמעויות ומגמת שירותי שריפת גופות בעולם, ההיבטים החוקיים במדינת ישראל, ההשלכות על איכות הסביבה ועוד, המשיכה בניתוח מעמיק של תוצאות המחקר והחלטה להניע קדימה את פרויקט הקמת המשרפה (אוֹפְרה) העברית הראשונה במדינת ישראל, וזאת כחלק מתפיסת עולמנו כמובילי תחום הקבורה במדינת ישראל על כל משמעויותיה.

מהי שריפת גופות (אופרה)

שריפה הינה תהליך בו מוכנסת הגופה לתנור מיוחד בו היא נשרפת בחום גבוה, תהליך האורך בין שעה וחצי לשעתיים. התוצאה הסופית הינו אפר, המועבר לכלי לאחסון זמני. הכלי הזמני ובו האפר מועברים לרשות המשפחה אשר בוחרת מה ברצונה לעשות עימו.

שריפת גופות בראי ההיסטוריה

קשה למצוא עדויות מדויקות על תחילת השימוש בשריפה של גופות ע"י האדם. מרבית המחקרים מצביעים על תקופת האבן כתקופה בה כבר יש עדויות לשריפת גופות, כאשר עיקר העדויות הן מאגן הים התיכון. בתקופת הברונזה החל המנהג להתפשט ברחבי אירופה למידע נוסף לחץ כאן

שריפת גופות – מגמות בעולם המודרני

במדינות מתקדמות יותר ובעיקר אלו הסובלות ממצוקת קרקעות, הוכנסו חוקים המעודדים את הבחירה בשריפת גופות כאופציה המועדפת. נתוני 2008 מצביעים על כך ששיער הבוחרים בשריפת גופה ביפן מגיעה ל-100 אחוז, הונג קונג 87 אחוז, שווייץ 82 אחוז, צ'כיה 81 אחוז, אנגליה 72 אחוז. למידע נוסף  ולנתונים סטטיסטיים לחץ כאן

הסיבות לבחירתו של אדם בשריפת גופה

בעשורים האחרונים הולך וגובר השימוש בשריפת גופות בכל רחבי העולם המערבי מכמה סיבות: פילוסופיה אישית/רוחנית, פשטות ונוחות, חיסכון, פלורליזם דתי, תנודה גדולה של האוכלוסייה.למידע נוסף לחץ כאן
מסקר אשר בוצע לאחרונה עולה כי קיים ביקוש ממשי ובלתי מבוטל לשירותי קרמטוריום (אוֹפְרה) במדינת ישראל. בסקר זה עלה כי כ- 30% בקרב הנשאלים הביעו רצון לבחור בשריפת גופות על פני קבורה. יש לציין כי הסקר אינו מייצג את כלל אוכלוסיית המדינה, אולם מעיד באופן חד משמעי על הצורך בשירות זה.

מפורסמים שבחרו בשריפת גופה

מקדמת דנן בחרו מנהיגים ומובילי דרך, להיפרד מן העולם על ידי שריפת גופתם (איפרור) . שאול מלך ישראל ובניו הובאו ליבש גלעד ושם נשרפו בעוד שמלכים אחרים שנענשו על ידי ה', כמו המלך יהורם לא נשרפו. בעידן המודרני, בין היהודים המפורסמים בתחומים שונים שבחרו בדרך זו ניתן למצוא את אלברט איינשטיין, זיגמונד פרוינד, הרפו מרקס, רוברט אופנהיימר, רומן גארי (אמיל אז'אר), אתל מרמן, פיטר סלרס, איימי וויינהאוס.

למידע נוסף לחץ כאן

שריפת גופות – מיתוסים מול מציאות

קיים מספר לא מבוטל של מיתוסים הקשורים לנושא שריפת גופות, ואשר את חלקם ברצוננו להפריך כאן :

שריפת גופות מותרת בישראל

שריפת גופות אינה אסורה ביהדות

כבשן לשריפת גופות אינו גורם לזיהום אוויר

למידע נוסף לחץ כאן

שריפת גופות ויהדות

השריפה אינה מנוגדת ליהדות ולדברי אחד מאבות בית הדין הרבניים אף היה זה הנוהג המקובל בתקופת המלכים. בחו"ל הבחירה בשרפה רווחת ומקובלת (גם בקרב היהודים), ועם השנים אף גדלים שיעורי הבחירה בדרך פרידה זו. למידע נוסף לחץ כאן.

למאמר נוסף בנושא לחץ כאן

שריפת גופות – ציטוטים

שמואל א', ל"א, י"ב:

"וַיָקוּמוּ כָל אִיש חַיִל וַיֵלְכוּ כָל הַלַיְלָה וַיִקְחוּ אֶת גְוִיַּת שָאוּל וְאֵת גְוִיּת בָנָיו מֵחוֹמַת בֵית שָן וַיָּבאו יָבֵשָה וַיִּשְרְפו אֹתָם שָם".

הרמב"ם במשנה תורה, ספר טהרה, בהלכות טומאת מת פרק ג כתב: "המת שנשרף, ושלדו קיימת, והיא השדרה והצלעות–הרי זה מטמא כמת שלם, ואין צריך לומר אם נחרך; אבל אם נשרף עד שנתבלבלה צורת תבניתו, טהור. וכן שפיר מרוקם שטרפו במים–טהור, שהרי נתבלבלה צורתו. [י] בשר המת שנפרך ונעשה כקמח, טהור; וכן אפר השרופין, טהור. וכן התולעים הנהווין מבשר המת, בין חיים בין מתים–טהורין. וכבר ביארנו שהמוח כבשר בכל מקום–בין במת, בין בנבילה ושרץ". למידע נוסף לחץ כאן

עלי שלכת- בית לוויות הערוך לטיפול בכל צורך או בקשה הקשורה לדרכו האחרונה של אדם.

או

השאירו פרטים:

קטלוג עד לביתכם!

הקטלוג המקיף והמלא של עלי שלכת עם כל התשובות לשאלות שלכם בכל מה שקשור לקבורה האזרחית בישראל

זיכרונות של הלב

מה זה אבל?
איך מסבירים מוות?

איך מכילים תחושת אובדן? מה עושים כשרוצים לבכות? איך להכיל בדידות וגעגוע? איך מתמודדים עם עצבות, ייאוש או כעס? ספר ילדים חדש נותן את המענה המקיף ביותר לשאלות, מחשבות ומכאובים המלווים ילדים בעת פטירה של אדם קרוב.